Choroby

By odpowiednio rozpoznać chorobę żółwia oraz zacząć prawidłowe leczenie należy początkowo przeanalizować wszystkie czynniki, jakie mogły mieć wpływ na pojawienie się choroby gada. Należy pamiętać, iż chorób żółwia nie należy przeważnie leczyć samodzielnie, lecz natychmiast udać się z pupilem do weterynarza.

Często pojawiającą się żółwią dolegliwością jest biegunka lub zatwardzenie.  Ta pierwsza charakteryzuje się oddawaniem kału o wodnistej konsystencji, której towarzyszy apatia oraz brak przyjmowania pożywienia. Leczenie w tym przypadku polega na utrzymywaniu postu oraz podawaniu żółwiowi dużej ilości wody. W przypadku braku poprawy zdrowia należy udać się do weterynarza. Zatwardzenie natomiast jest wynikiem prowadzenia niewłaściwej diety oraz niedostatecznej ilości ruchu gada. Żółw wydaje się być bardziej apatyczny, nie spożywa jedzenia. Jako leczenie należy zastosować podwyższenie temperatury w miejscu przebywania żółwia? W przypadku utrzymywania się objawów konieczna jest wizyta u lekarza.

Kolejną chorobą jest grzybica. Objawia się występowaniem charakterystycznych, białoszarych nalotów na skórze żółwia, niekiedy pojawiają się one na pancerzu. Po rozpoznaniu nalotów należy niezwłocznie udać się do weterynarza w celu uzyskania odpowiednich leków przeciwgrzybicznych.

Kolejna choroba – krzywica – wywołana jest niedoborem witaminy D oraz brakiem wapnia w organizmie żółwia. Objawia się ona zmianą kształtu pancerza, dodatkowo staje się on miękki.  Taka sytuacja może mieć wpływ na całkowity rozwój hodowanego żółwia.  Leczenie polega na podawaniu brakujących składników oraz stosowanie w terrarium odpowiednich świetlówek.  Terapia przynosi dość szybkie rezultaty jednakże niekiedy zmiany w kształcie pancerza nie ulegają poprawie.

W przypadku stosowania w terrarium nieodpowiedniego podłoża możliwe jest wystąpienie przerostu pazurów. Wystąpienie tejże choroby wpływa na poruszanie się naszego gada i może prowadzić do dalszych uszkodzeń ciała. Nie należy samodzielnie leczyć żółwia, lecz udać się do weterynarza.

Inną chorobą wynikającą z nieodpowiedniego prowadzenia hodowli jest wystąpienie u żółwia odwodnienia. Uwagę hodowcy powinna zwrócić marszcząca się skóra, zapadanie się oczu u gada.  Bak reakcji na pojawiające się symptomy może przerodzić się w poważne uszkodzenie nerek prowadzące do śmierci żółwia. Jedynym prawidłowym leczeniem jest udanie się do weterynarza.

Z powodu zbyt niskiej temperatury wewnątrz terrarium oraz niedoboru witaminy A może pojawiać się także choroba zwana zapaleniem oka. Powieki żółwia znaczącą puchną a oczy stają się mocno zaczerwienione. Leczenie może odbywać się w domu poprzez przemywaniu oczu żółwia ciepłym naparem z rumianku.  Konieczne jest również w niektórych przypadkach odizolowanie żółwia od reszty stada.

U żółwi mogą występować także ropnie będące skutkiem skaleczenie lub ugryzienia ze strony innego żółwia.  Na skórze gada pojawiają się zgrubienia, z których wydziela się biała lub lekko żółtawa wydzielina. Po rozpoznaniu zmian natychmiastowo należy rozpocząć leczenie swojego pupila ze względu na możliwość szybkiego rozwijania się choroby oraz bólu, jaki niesie ze sobą pojawienie się ropni.

Wypuszczanie żółwi na nieodpowiednie powierzchnie – np. panele – może sprzyjać pojawianiu się zwyrodnień stawów. Choroba ta pojawia się z powodu nieodpowiedniego ustawiania kończyn gada na tego typu powierzchniach.  Stawy stopniowo sztywnieją oraz powoli zaczynają puchnąć. W takiej sytuacji należy udać się do lekarza.