Żółw grecki -Testudo hermanni

Żółw grecki preferuje zamieszkiwanie miejsc mocno nasłonecznionych, lecz spotykany jest również w miejscach kamienistych. Najczęściej zamieszkuje Grecję, Włochy, Turcję czy Hiszpanię. Żółw występuje zarówno na jałowych polach, ubogich florystycznie łąkach oraz zboczach gór. Warunkiem jego bytowania jest wysoka temperatura latem – jednak nie zbyt wysoka gdyż wtedy żółw zapada  w sen letni.

Jego pokarm stanowią głównie owoce oraz liście. Charakteryzuje je mocno wysklepiony pancerz na którym widnieje czarno-żółty deseń.  Jednakże występują także żółwie w kolorze oliwkowym lub żółtym. Na nogach żółwia greckiego znajdują się twarde łuski które w razie niebezpieczeństwa służą do nakrywania otworów w pancerzu żółwia.

Żółw ten posiada także cztery pazury w tylnich nogach, natomiast pięć w tylnich.
Wielkość tego żółwia zależy od jego płci – samice są większe i osiągają nawet do 30 centymetrów , natomiast samce do 20-25cm. Obie płci posiadają tarczkę nadoponową oraz ogon, który zakończony jest kolcem. Długość ogona również jest uzależniona od płci – u samic jest zdecydowanie dłuższy.

Ten gatunek żółwia jest często hodowany w domach. Jednakże posiada on specyficzne potrzeby. Minimalna wielkość terrarium wynosi 120/70/50 – jednakże najczęściej przelicznik to ośmiokrotna długość pancerza żółwia. Temperatura minimalna to 25 stopni. Najlepszym podłożem dla tego gatunek jest darń.  Żółw ten potrzebuje również dostępu do świeżej wody oraz kamieni służących do ścierania pazurów.

Terrarium takie powinno być podzielone na dwie strefy:  suchą oraz wilgotną i chłodną.
Sen zimowy trwa około pół roku podczas którego żółw spala nawet do 30g rezerw tłuszczowych.  Żółw bardzo szybko nadrabia utratę podczas żerowania na skutek czego pojawia się wcześniej wspomniana pręga.
Zapotrzebowania na wodę żółwia greckiego na wolności pokrywane jest z zasobów uzyskiwanych z pokarmów.

Okres rozrodczy jest dość brutalny – zarówno pomiędzy samcami walczącymi o samice oraz podczas samej kopulacji – uderzenia ze strony samców, kąsanie w kończyny ma zatrzymać samicę w jednym miejscu.  Ze względu na kształt pancerza niekiedy dochodzi do ześlizgiwania się z samicy. Podczas kopulacji samiec wydaje dźwięk zbliżony do skomlenia psa. Ilość jaj uzależniona jest od wieku samicy. Młodsze mają około 2-3, natomiast starsze nawet do 10.