Żółw śródziemnomorski – Testudo graeca

Żółw śródziemnomorski (Testudo graeca) – ten gatunek żółwia występuje na takich wyspach jak: Thasos, Sycylia, Samotraca czy na południowej części Hiszpanii.  Żółw ten występuje również poza Europą –  w Azji Mniejszej oraz w Afryce północno-zachodniej.
Ten gatunek wybiera siedliska na nizinach, wyżynach ale także i w górach. Preferuje zdecydowanie obszary suche posiadające kamieniste podłoża lub charakteryzujące się niską roślinnością. Niekiedy spotykany również w ogrodach  znajdujących blisko zabudowań ludzkich.
Żółw ten osiąga długość maksymalnie do 23-25 cm. Wyglądowo jest zbliżony do żółwia greckiego. Odróżnia go od żółwia greckiego płytka brzeżna znajdująca się nad jego ogonem. Na powierzchniach miękkich ma duże łuski, na częściach zewnętrznych posiada charakterystyczne zgrubienia określane niekiedy jako modzele.
Żółwie te są aktywne w  ciągu dnia. Poprzez zmianę miejsca z zaciemnionego na nasłonecznione i na odwrót regulują swoją temperaturę.  W sen zimowy zapadają w norach ziemnych i przypada on na okres od października do kwietnia. Wyjątkiem jest lokalizacja w pobliżu Wybrzeża Morza Śródziemnego gdzie hibernacja trwa dwa miesiące.
Gatunek ten zjada wszystko – miękkie części roślin, owoce, liście, ślimaki, owady. W przypadku żółwi znajdujących się w niewoli zjadają nawet chleb czy ser.
W procesie rozmnażania pojawia się agresja ze strony samca wobec samicy, łącznie z kąsaniem jej kończyn. Samica podczas rozmnażania wydaje specyficzny świszczący dźwięk. Samica składa od 10-16 jaj, które zostają zakopane w ziemi.