Hibernacja

Szykowanie się naszego żółwia do snu zimowego jest czynnością 100% naturalną. Jednakże, aby w okresie jesiennym odpowiednio go przygotować do tego procesu należy skontrolować stan zdrowia gada. Jama gębowa żółwia nie powinna wykazywać żadnych wybroczyn, plamek oraz czy nie wydobywa się z niej nieprzyjemny zapach.  Oczy żółwia nie mogą być zaczerwienione ani wykazywać jakichkolwiek zmian ropnych.  Podobnie jest z nosem gada – koniecznie musi być suchy. W uszach podopiecznego również nie powinny pojawiać się stany zapalne ani zgrubienia( ucho wewnętrzne żółwi lądowych są płaskie).  Brak stanów zapalnych dotyczy także ogona gada oraz skóry. Na okolicach stawów nie powinny znajdować się również żadne zgrubienia.  Odpowiedzialny hodowca powinien sprawdzić także odchody żółwia na obecność pasożytów.

Pierwszym etapem jest odstawienie żywienia żółwiowi na około 5 tygodni przed planowana hibernacją (na czas snu nie mogą pozostać w organizmie żółwia jakiekolwiek resztki pokarmów). Hodowca powinien także zmniejszyć temperaturę w terrarium oraz zmniejszać stopniowo czas oświetlenia. Na dwa tygodnie przed hibernacją wyłączamy wszystkie urządzenia znajdujące się w domu naszego gada. Niezwykle istotne jest codzienne odpowiednie nawadnianie żółwia. W momencie, kiedy jesteśmy z żółwiem gotowi do rozpoczęcia procesu hibernacji ważymy naszego pupila i przenosimy go do przygotowanego, chłodnego pomieszczenia, w którym odpowiednia temperatura powinna wynosić około 11-13 stopni. Najczęściej do hibernacji hodowcy używają piwnicy lub lodówki.

W czasie zimowania żółwia mogą pojawić się sytuacje, które zagrożą gadowi, dlatego powinno się regularnie kontrolować stan pupila podczas snu.