Terarium

Odpowiednie przygotowanie i przystosowanie terrarium jest podstawą dla poprawnego hodowania żółwi lądowych.

Pierwszym najważniejszym czynnikiem jest dostosowanie wielkości terrarium do rozmiarów posiadanego żółwia. Minimalna wielkość terrarium powinna wynosić pięciokrotną długość hodowanego żółwia.  W przypadku wysokości uzależniona jest ona od posiadanego rodzaju podłoża a także oczywiście rozmiaru żółwia.

By gad dobrze się czuł w takim otoczeniu wystrój terrarium powinien być możliwie jak najbardziej zbliżony do jego naturalnego środowiska, otoczenia.  Ze względu na fakt, iż gady te lubią się zakopywać w ziemi podłoże w terrarium powinno być możliwie jak najgrubsze.

Jedną z podstawowych informacji, o których należy także pamiętać jest unikanie umieszczania w terrarium piasku ze względu na szkodliwość dla układu pokarmowego w przypadku ich zjedzenia.   Polecane jest stosowanie kamieni, siana lub innych pochodnych materiałów oraz umieszczenie w terrarium miejsca z wodą jednakże należy pamiętać o dostosowaniu głębokości tak, aby żółw mógł siedząc w wodzie wyciągać głowę ponad jej powierzchnię. Należy także znaleźć w terrarium miejsce, w którym gad będzie mógł się chować oraz ewentualnie umieścić odpowiednie rośliny, które żółw(żółwie) będą traktować, jako dodatkowe wyżywienie. Kolejną podstawową informacją jest utrzymywanie wewnątrz terrarium odpowiedniej temperatury ( ok.26stopni w dzień natomiast w nocy okolo18). Temperatury te uzyskiwane są za pomocą specjalnych żarówek dostępnych w sklepach zoologicznych.