Żówie wodno-lądowe

Systematyka żólwi wodo-lądowychDo żółwi wodnych i wodno-lądowych zaliczamy  328 gatunków i 124 podgatunków, które

występują praktycznie na wszystkich

kontynentach, z małym wyjątkiem jakim jest Antarktyda.  Pomimo występowania praktycznie na całym świecie, najczęściej zamieszkują ciepłe i umiarkowane strefy  kontynentów oraz wysp oceanicznych i oceanów.

 

Dział zeologi, który zajmuje się tematyką żółwi to chelonologia.

Charakterystyczną cechą tych gadów jest obecność pancerza, który chroni cały tułów. Budowa żółwia składa się z dwóch części:
– wypukła część grzbietowa (karapaks)
– płaska część brzuszna (plastron)

Ruchy żeber podczas oddychania są u żółwi niemożliwe ze względu na sztywny pancerz, dlatego mięśnie brzuszne przejęły rolę zwiększania i zmniejszania objętości klatki piersiowej.

Płeć żółwia można rozpoznać dopiero u osobnika dwu lub trzy letniego, ponieważ we wcześniejszym etapie życia żółwia charakterystyczne cechy odróżniające samca od samicy mogą być mylące.

Poniżej zostaną przedstawione różnice na przykładzie żółwi żółtolicych, aczkolwiek znajdują one odzwierciedlenie u większości gatunków.

Pazur Samicy

Pazur Samca

 Pierwszą podstawową cechą po której można odróżnić samca od samicy są pazury. Samiec charakteryzuje się bardzo długimi pazurami, nawet kilkakrotnie dłuższymi niż samica.

 

 

 

Kolejną cechą odróżniającą samca od samicy jest ogon. U samców ogon jest dłuższy i bardziej szpiczasty, natomiast u samic jest krótszy i grubszy.

Ogon samicy

Ogon Samca

 

 

 

 

Żółwie w naturze przetrwały miliony lat głównie za sprawą mocnego pancerzu. Niestety w dzisiejszych czasach największym zagrożeniem jest dla nich człowiek. Niekiedy całe populacje są odławiane aby trafić na talerze ludzi. Takie praktyki spotykane są najczęściej w Ameryce Południowej i Azji Południowo-Wschodniej. To nie jedyne przeznaczenie tych uroczych gadów. Wiele tysięcy osobników co rok jest łapanych, aby mogły stać się zabawkami w naszych domach. Jaja żółwi wykorzystywane są z kolei do produkcji kremów i olejków.

Na szczęście wiele państw oraz organizacji pozarządowych prowadzi monitoring oraz re introdukcję  gatunków żółwi, dzięki czemu może przyszłe pokolenia będą mogły poznać te wspaniałe gady.

Oczywiście w środowisku naturalnym również istnieje niebezpieczeństwo, chociaż by ze strony takich zwierząt jak krokodyle czy aligatory, jednakże   jest    ono               nie porównywalne    z zagrożeniem  jakie stanowi człowiek.