Akwaterarium

Przy wyborze akwarium powinniśmy mieć na względzie przede wszystkim wiek naszego pupila/pupili. Jeżeli kupujemy zbiornik dla żółwia młodego to musimy pamiętać, że w początkowym okresie życia rosną najszybciej i najlepiej od razu zdecydować się na większy zbiornik. Im większe akwarium zakupimy tym większy komfort zapewnimy naszemu żółwiowi. Ogólna zasada mówi, że dorosły osobnik powinien mieć akwarium minimum 100-150 litrowe. Oczywiście analogicznie każdy kolejny mieszkaniec to dodatkowo 100  l. Dodatkowo musimy pamiętać o wymiarach akwarium, żeby nie okazało się, że będziemy mieli akwarium bardzo długie i wąskie, bo wtedy żółw nie będzie czuł się komfortowo. Proszę pamiętać, że żółwie osiągają dosyć spore rozmiary, dlatego każdy zakup powinien być starannie przemyślany i jeżeli nie jesteśmy w stanie zapewnić żółwią godnych warunków życia to lepiej nie decydować się na zakup.

W akwarium musimy również przewidzieć miejsce na wyspę, gdyż żółwie bardzo lubią wygrzewać się na słońcu. Możemy zakupić akwarium z gotową wyspą ze szkła,

bądź możemy zdecydować się na zrobienie jej samemu. Do stworzenia części lądowej możemy wykorzystać różne materiały, takie jak: korzeń bambus, kamienie, szkło czy też plexi. Oczywiście wyspa dla naszego pupila musi być dosyć spora, najlepiej około 1/3 powierzchni akwarium. Jeżeli mamy już część lądową to należy pamiętać żeby coś na niej umieścić. Mogą być to niewielkie kamienie, rośliny czy też małe korzenie lub piasek. Nie można również zapomnieć o podejściu, które nie może być nachylone pod katem większym niż 45 stopni, ponieważ nasz żółwik mógłby mieć problemy z wejściem na wyspę.

Akwaterarium powinno być jak najbardziej urozmaicone w różnego rodzaj jaskinie, korzenie, roślinność, tak, aby jak najlepiej odwzorować naturalne warunki, gdyż to zapewni odpowiednią aktywność naszemu żółwiowi.

Pamiętajcie również, żeby akwaterrarium stało najlepiej na jakiejś szafce lub komodzie (w niedrogiej cenie możecie je znaleźć na meblemania.pl – meblowy portal ogłoszeniowy), tak aby ani dzieci ani inne Nasze pupile nie miały do niego dostępu.