Filtracja i oświetlenie

Jeżeli zdecydowaliście się na żółwia wodno-lądowego to musicie być świadomi, że są to gady które ze względu na swoje gabaryty pozostawiają sporo zanieczyszczeń:)

Aby jak najrzadziej wymieniać wodę w akwaterrarium musimy zastosować odpowiednie filtrowanie. W tym celu możemy wykorzystać różnego rodzaju filtry dostępne na rynku.Przy wyborze filtra nie skupiajcie się na firmie, gdyż nie jest ona najważniejsza. Najistotniejszym elementem filtra są jego parametry. Jak wspomniałem wcześniej żółwie sporo brudzą dlatego powinniśmy dokonać zakupu filtra, którego parametry są dwukrotnie większe niż przewidziane do akwarium o naszych gabarytach. Posiadając mniejsze akwaterrarium możemy wybrać filtr gąbkowy, lecz przy większych zbiornikach  nieuniknione będzie zakupienie filtra kubełkowego, gdyż są one najbardziej wydajne. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest dodatkowo zainstalowanie filtra pod żwirowego.

Oczywiście można również stworzyć swój własny filtr, ale takie rozwiązania stosują raczej specjaliści i na początku lepiej skorzystać z gotowych rozwiązań.

Utrzymanie czystości w akwaterrarium nie jest rzeczą prostą, ale stosując się do odpowiednich reguł jesteśmy w stanie tego dokonać.

Jak już wspomniałem w pewnym momencie na pewno będziemy zmuszeni zakupić filtr kubełkowy, dlatego postaram się opisać pracę takiego filtra i zasady, których musimy się trzymać przy jego użytkowaniu.

Pamiętajmy, że naszym bezpośrednim sojusznikiem w walce z zabrudzeniem wody są bakterie, które specjalnie w tym celu hodujemy. Ich głównym domem jest właśnie nasz kubełek. Aby bakterie mogły się prawidłowo rozwijać musimy im stworzyć do tego odpowiednie warunki.

Poniżej zostanie przedstawionych kilka zasada, których należy przestrzegać:

  1. Bakterie, które będą odpowiadały za utrzymanie porządku w naszym zbiorniku nie powstają w ciągu godziny. Po podłączeniu filtra musimy się uzbroić w cierpliwość. Powstanie odpowiedniej ilości bakterii może trwać nawet do dwóch tygodni.
  2. Często spotkać się można z opinią, że żółwie nie pobierają tlenu z wody, dlatego nie potrzebują napowietrzania. Nic bardziej mylnego.  Pomimo, że żółwie nie oddychają pod wodą to tlen jest bardzo potrzebny naszym bakterią. Dlatego powinniśmy zadbać, żeby w akwaterrarium znajdowały się odpowiednie napowietrzenie i rośliny, które ten tlen będą dostarczać.
  3. Właściciele żółwi już pewnie zdążyli się zorientować, że utrzymanie roślin w zbiorniku z żółwiem jest bardzo trudne. Gadziny często żywią się roślinami uzupełniając swoją dietę (zagadnienie żywienia zostało omówione w innym dziale).  Przy wyborze roślin musimy kierować się szybkością wzrostu, tak aby to tempo nie było wolniejsze od możliwości jedzenia naszych żółwi. Dobrym rozwiązaniem są rośliny pływające.
  4. Jeżeli z jakiegoś powodu woda ulega zabrudzeniu należy co jakiś czas część tej wody podmienić.  Lepiej raz w tygodniu wymienić 20%  niż raz na miesiąc całość. Wymiana całego zbiornika spowoduje utratę bakterii a jak już wspomniałem to głównie one odpowiadają za utrzymanie porządku.
  5. Woda, którą uzupełniamy poziom zbiornika powinna odstać minimum 24 godziny, gdyż znajdują się w niej różnego rodzaju substancje chemiczne, typu chlor i inne uzdatniacze, które bardzo negatywnie wpływają na skorupę.
  6. Filtr powinniśmy czyścić wodą ze zbiornika a nie z kranu, bo w przeciwnym razie nasza flora bakteryjna ulegnie zniszczeniu.

Dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie kilku ślimaków, na przykład świderków, które usuwają zabrudzenia z dna zbiornika.

Mając już odpowiednią wiedzę odnośnie filtracji możemy przejść do omówienia oświetlenia. Prawidłowe oświetlenie akwaterrarium jest ważną sprawą i zaraz postaram się bliżej przedstawić to zagadnienie.

Jak wiadomo światło jest  bardzo ważnym elementem w życiu zarówno ludzi jak i zwierząt.  Żółwie są zwierzętami zmiennocieplnymi, a co za tym idzie potrzebują szerokiego zakresu słonecznego do prawidłowego funkcjonowania. Jednym z najistotniejszych promieniowań niezbędnych do życia jest promieniowanie Ultrafiolet (UVA i UVB), dodatkowo dochodzi podczerwień (emituje ciepło), oraz światło widzialne. Niestety na rynku nie znajdziemy produktu, który oferował by tak szeroki zakres promieniowania, dlatego musimy zamontować w naszym akwaterrarium kilka źródeł światła.

Dzięki promieniowaniu UVA i UVB jest promieniowaniem niewidocznym dla oka. Często możemy je zaobserwować podczas opalania. To ono odpowiada w przypadku zbyt długich kąpieli słonecznych za poparzenia. Ale w umiarkowanym stopniu wpływa bardzo pozytywnie na organizm. Nie inaczej oddziałowywuje ono na żółwie. Wpływa na zwiększenie odporności, większą aktywność, przyspiesza metabolizm, dostarcza odpowiednią dawkę witaminy D3, która wpływa na rozwój kości, dzięki czemu nie narazimy naszego pupila na krzywice.

Podczerwień z kolei wpływa na temperaturę gadów. Jak już wcześniej wspomniałem są to zwierzęta zmiennocieplne, przez co nie potrafią we własnym zakresie wytworzyć odpowiedniej temperatury do funkcjonowania organizmu, dlatego też muszą pobierać temperaturę z zewnętrznych źródeł. Ciepło wpływa pozytywnie na metabolizm i samopoczucie żółwi. Jak można zaobserwować wiele żółwi uwielbia wygrzewać się na wyspie.

Światło widzialne jest uzupełnieniem pozostałych, wyżej opisanych promieniowań. Wpływa na komfort widzenia gadzin, a także ogranicza nadmierny rozwój glonów.