Graptemys

Jest to jeden z najbardziej charakterystycznych żółwi, gdyż posiada dosyć spory oraz ostre garby na pancerzu, żółtą pręgę za okiem, a karapaks jest szaro-zielony, niekiedy z  pomarańczowymi okręgami.

Gatunek ten występuje w rzece Missisipi i jej dorzeczach. Żółwie są aktywne w dzień, lubiące pływać oraz często i długo wygrzewać się na słońcu. Długość życia w warunkach hodowlanych wynosi do 30 lat.

Samice Graptemys dorastają maksymalnie do 28-30cm i są dwa razy większe od samców, którzy osiągają wielkość 12-15cm. Osobniki żeńskie posiadają  krótkie pazury oraz równy ogon, kloaka znajduje się blisko plastronu. Samce natomiast mają grube ogony, a pazury przednich kończyn mogą osiągnąć nawet kilka centymetrów.

Graptemys są gatunkiem raczej mięsożernym, aczkolwiek ¼ diety powinny stanowić rośliny. Składnikiem diety żółwi powinny być dżdżownice, małe rybki (np. głupiki), mięczaki i owady.
W akwaterrarium powinny być trzymane osobniki porównywalnej wielkości, gdyż osobniki silniejsze mogą nie dopuszczać słabszych do pożywienia. Jest dopuszczalne trzymanie Graptemys w jednym zbiorniku wraz z żółwiami ozdobnymi o ile są podobnych gabarytów.