Żółw jaszczurowaty

Znany również pod nazwą żółw kajmanowaty, jest gatunkiem gada z rodziny żółwi skorpuchowatych z podrzędu  skrytoszyjnych.

Posiada spłaszczony karapaks w kolorze brązowym lub oliwkowo-brązowym, wraz z płytkami rogowymi, które  tworzą trzy rzędy guzów. Plastron raczej niewielki w kolorze żółtym, na którym występują  ciemniejsze motywy. Charakterystyczną cechą tego gatunku jest długi ogon (czasami nawet 2/3 długości pancerza) z rogowym grzebieniem po bokach i w środku grzbietowej jego części.  Wielkość żółwi dochodzi do 100cm, przy stosunkowo nie dużym karapaksie, który wynosi  do 40-50 cm. Gatunek ten osiąga  wagę około 40 Kg. W niewoli Chelydra  żyje około 50-60 lat, natomiast w środowisku naturalnym długość życia wynosi 30-40 lat, gdyż często są wyłapywane przez ludzi. Człowiek to jedyny wróg w środowisku naturalnym  na jakiego mogą natrafić dorosłe osobniki.  Dzieje się tak z kilku powodów. Jednym z nich jest delikatne mięso, które w niektórych krajach jest przysmakiem miejscowej populacji. Dodatkowo żółwie często  traktowane są jako szkodniki, gdyż poprzez swoje gabaryty potrzebują sporo pokarmu, przez co w mniejszych zbiornikach wodnych niszczą czasami całą populację ryb.

Wyróżnić można cztery podgatunki :

  • Chelydra serpentina serpentyna
  • Chelydra serpentina osceola
  • Chelydra serpentina rossignoni
  • Chelydra serpentina acutirostris

Żółw jaszczurowaty zamieszkuje  Amerykę Północną, począwszy od Kanady, po przez Amerykę środkową do północnych terenów Ameryki południowej.  Biotopem tego gatunku są płytkie rzeki o mulistym dnie z małym nurtem, stawy, jeziora oraz bagna.

Na dietę tego gatunku składają się głównie ryby, żaby, węże, jaszczurki, gryzonie oraz małe ptaki. Dodatkowym pokarmem jest roślinność oraz padlina. Żółwie jaszczurowate mniejszą zdobycz połykają w całości, natomiast w przypadku większego pokarmu rozrywają go na małe kawałki za pomocą ostrych pazurów.

Okres godowy tego gatunku trwa od maja do października. Samica składa około 20-40 jaj do wygrzebanych jam w pobliżu zbiornika, a następnie przysypuje je za pomocą ziemi i liści.

Żółwie jaszczurowate należą do gatunków niebezpiecznych. W odróżnieniu do innych gatunków, żółwie te są raczej agresywne. Podczas zagrożenia nie chowa głowy oraz kończyn do pancerza , tylko zaczyna atakować , po przez kąsanie szczęką.

Przed zakupem musimy się mocno  zastanowić czy jesteśmy w stanie zapewnić odpowiednie warunki bytowe, oraz czy  żółw nie będzie stwarzał zagrożenia dla domowników (szczególnie dzieci). Na pewno nie jest to gatunek dla początkujących hodowców i radzimy najpierw zdobyć doświadczenie z innymi gatunkami, a dopiero później myśleć o hodowli tych gadów.