Żółw malowany

Gatunek ten pochodzi z podrzędu żółwi skryto szyjnych z rodziny żółwi błotnych. W zależności od podgatunku, gady te nie osiągają wielkich rozmiarów. Ich karapaks jest płaski, wielkości miedzy 17-22 cm, o  zielonooliwkowej lub oliwkowej  przechodzącą w czerń barwie. Plastron z reguły jest żółty z odcieniami czerwonymi i brązowo-czarnymi akcentami. Nie wszystkie jednak są jednakowe i do rozróżnienia konkretnego podgatunku służą wzorki, jak również  żółte przechodzące w pomarańczowe paski na głowie, szyi, kończynach i ogonie.  Chrysemys picta to gatunek żyjący do 30,dosyć łatwy w hodowli, dlatego często polecany początkującym  hodowcą.

Chrysemys picta  występuje w Ameryce Północnej, od południowej Kanady do północnego Meksyku i od północno-zachodnich do południowo-wschodnich obszarów Stanów Zjednoczonych.

Biotopem żółwi malowanych są wody stojące takie jak: jeziora, zalewy, stawy, a także rzeki o małym nurcie. Zbiorniki w których można je zaobserwować charakteryzują się obfitą roślinnością. Bardzo chętnie wychodzą na ląd w celu wygrzewania się w promieniach słonecznych. Ze względu na duży obszar występowania tego gatunku, zakres temperatury powietrza w jakim żyją żółwie wynosi między 21-30 stopni  C, natomiast wody 20-29 stopni C.

Na dietę żółwi malowanych składają się głównie ryby, mięczaki, owady oraz żyjątka z łąki. U osobników starszych często dieta urozmaicana jest o roślinność, która w niektórych przypadkach może stanowić nawet do 50% spożywanego pożywienia.