Odżywianie

Większość żółwi wodno-lądowych to gatunki wszystkożerne, aczkolwiek zdarzają się również gatunki tylko roślinożerne. Poniżej postaram się przedstawić żywienie dla żółwi wszystkożernych, aczkolwiek oczywiście część z tej diety na pewno znajdzie zastosowanie u innych gatunków.

Na początku chciałbym jeszcze zaznaczyć, że wszelkie pożywienie podajemy żółwią w wodzie, gdyż żółwie nie posiadają mięśni języka i nie są w stanie przełknąć pokarmu na sucho.

Dieta powinna przede wszystkim  być urozmaicona. Nie ma jednego produktu, który zawierał by wszystkie wartości odżywcze, które potrzebują nasze gady. Jadłospis powinie zawierać zarówno pokarm mięsny oraz roślinny. Często można zaobserwować hodowców z małym doświadczeniem, którzy idąc na łatwiznę udają się do sklepu zoologicznego, kupują jeden gotowy pokarm i na tym się kończy dbanie o żywienie żółwia. Zdecydowanie nie pochwalam takiego postępowania. To tak jak by człowiekowi cały czas podawać suszonego kurczaka. Oczywiście na takiej diecie przeżyje, ale czy będzie zadowolony? Hm.. nie sądzę.

Pokarm jaki podajemy naszym pupila powinien być jak najbardziej zbliżony do tego, który są w stanie zdobyć w naturalnych warunkach. Poniżej postaram się przedstawić jakiego pokarmu możemy użyć przy tworzeniu diety, ale pamiętajcie, że są to tylko propozycję, a decyzja zależy od waszej kreatywności.

Ze względu na środowisko w którym żyją żółwie – woda – w pierwszej kolejności powinniśmy podawać pokarm w postaci ryb, skorupiaków, ślimaków i innych mięczaków, owadów, a także okazjonalnie pokarm z tak zwanej ”łąki”, tj. koniki polne czy dżdżownice.  Następnym elementem diety są rośliny. Większość roślin akwariowych może być używana do żywienia. Najlepszym rozwiązaniem jest umieszczenie roślin akwaterrarium, gdyż gady będą miały cały czas do nich dostęp, dzięki czemu będą mogły we własnym zakresie regulować intensywność pobierania tego rodzaju pokarmu. Niestety w takim przypadku musimy raczej wybrać roślinność, która rozrasta się w szybkim tempie. W przeciwnym razie będziemy musieli co jakiś czas uzupełniać ich braki.

Dietę możemy oczywiście urozmaicić o gotowe produkty ze sklepu takie jak produkty suszone : gammarus, krewetki, stynki, koniki polne, czy też produkty wapniowe. Pamiętajcie, że jest to tylko dodatek do diety, a nie główny bądź jedyny jej składnik.

Ilość jedzenia powinna być dostosowana do wielkości żółwia, i podawana raz dziennie w postaci mięsnej wraz ze stałym dostępem do roślinności. Od czasu do czasu można zrobić małą, jednodniową głodówkę co na pewno pozytywnie wpłynie na prace jelit i ogólną kondycję.